• "Evinde Kal Ankara, Birlikte Başaracağız"

Tam Ankarakart’lara Pandemi Ayarı

COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında Başkent’te toplu taşıma araçlarının kullanımına yeni düzenlemeler getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulamasının işletilmesi yönündeki önerisi karşılık buldu. İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulamasına geçilmesi yönündeki kararının ardından çalışmalarını tamamlayan EGO Genel Müdürlüğü, tam ANKARAKART sahibi vatandaşların en geç 16 Ekim 2020 tarihine kadar kartlarını “www.ankarakart.com.tr” adresi üzerinden kişiselleştirmeleri uyarısında bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kamu kurum ve kuruluşlarıyla koronavirüs (COVID-19) sürecinde iş birliği yapmayı sürdürüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sosyal medyadan seslenerek, “COVID-19’a bağlı ihlalleri önlemek adına pozitif ve karantinadaki hastaların belediyemizle paylaşılması durumunda EGO Genel Müdürlüğümüz veri tabanı aracılığıyla toplu ulaşımı kullanmalarının önüne geçebilir, salgınla mücadelemize farklı bir boyut kazandırabiliriz” çağrısında bulundu. Bakan Koca da Başkan Yavaş’a teşekkür ederek, “Covid pozitif ve şüpheliler HES uygulamasına kayıtlıdır; bilgiler talep eden kurumların entegrasyonuna açık. Sistem istenirse şehir içi toplu taşımada da riski önlemeye elverişli. Devlet teamülü görünürlüğe feda edilmemeli. Mücadele birlikte mümkün” sözleriyle çağrıya olumlu yanıt verdi.

Başkan Yavaş’ın bu önerisi karşılık buldu ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin ardından Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu da toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulamasına geçilmesi kararını aldı.