• "Evinde Kal Ankara, Birlikte Başaracağız"

Sıkça Sorulan Sorular

Toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu var mı?

EGO otobüsleri başta olmak üzere Raylı Sistemleri (METRO VE ANKARAY) kullanan vatandaşlarımız için toplu taşıma araçlarına binişte ücretsiz maske verilmektedir.

Yolcu sayıları azaldığı için sefer sayıları da azaltıldı mı?

Koronavirüs sebebiyle otobüs ve raylı sistem hatlarımızda azalma söz konusu değildir. EGO otobüsleri kışlık tarife ile, Metro ve Ankaray’da ise hafta içi pik saatlerde 7 dakikada bir, kalan saatlerde 15 dakika da bir sefer yapmaktadır.

Toplu taşıma araçlarında dezenfektan zorunluluğu var mı?

Toplu taşıma araçlarında 13 Nisan Pazartesi gününden itibaren dezenfektan ürün bulundurma zorunluluğunun getirilmesinin ardından, Başkent’te hizmet veren bin 470 EGO otobüsü başta olmak üzere 200 Özel Halk Otobüsü (ÖHO) ve 160 Özel Toplu Taşıma Aracına (ÖTA) dezenfektan ürün dağıtılıp, Metro ve ANKARAY istasyonlarına vatandaşların kullanması için el dezenfektanları yerleştirilmiştir.

Sokağa çıkma yasağında ulaşım araçları hizmet veriyor mu?

Sokağa çıkma yasağının açıklandığı tarihlerde EGO otobüsleri ile sokağa çıkma muafiyetinde olan sağlık çalışanlarımız ile diğer görevli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Ankaray ve Metro kapalıdır. Ringler, doğrudan Kızılay’a servis yapmaktadır.

Metro ve ANKARAY’da dezenfekte işlemleri ne sıklıkta yapılıyor?

Günlük olarak temizlenen Metro ve ANKARAY vagonları, Koronavirüs sebebiyle yeni alınan kararla her sefer sonrası seferler aksatılmadan dezenfekte edilmektedir.

Ankarakart İşlem Merkezlerinin çalışma saatlerinde değişiklik oldu mu?

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı önlem kapsamında, vatandaşlarımızın temasta bulunduğu Ankarakart işlem merkezlerinin çalışma saatlerinde, 27.03.2020 tarihi itibarıyla değişikliğe gidilmiştir. Kızılay, Dikimevi, Akköprü ve Beşevler İşlem Merkezleri hafta içi 12.00 – 17.00 saatleri arasında, Cumartesi günü ise 11.00 – 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. EGO hizmet binasında ise hafta içi 08.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir.